Wakacje 2023 – dzień 19 – Mont Sainte-Odile

Czas na zwiedzanie Alzacji, a przynajmniej jej części.

Mamy zamiar aktywnie spędzić dzień. Przed nami przejście w ciekawym terenie. W końcu jesteśmy na terenie pasma Wogezów. Najwyższym szczytem jest Grand Ballon (1424 m.n.p.m), ale tam akurat dzisiaj nie będziemy. My znajdujemy się w części z zaokrąglonymi, kopulastymi górami granitowymi. Jednak w trakcie naszej wędrówki znajdziemy się części charakterystycznej dla gór stołowych przeciętych głębokimi dolinami.

Zaczynamy spokojnie. Naszym pierwszym celem są punkty widokowe powyżej Andlau. Idziemy do nich wśród otaczających nas z każdej strony winnic.

Chateau d’Andlau

Wraz z oddaleniem się od miejscowości zmienia się teren. Winnice zostały zastąpione gęstym lasem świerkowym i jodłowo – bukowym. Idziemy po dobrze przygotowanych i oznakowanych szlakach. Naszym celem na tym etapie są ruiny Chateau d’Andlau.

Według źródeł historycznych zamek w tym miejscu powstaje w latach 1250-1264. Jego założycielem jest Eberhard d’Andlau, rycerz opactwa Andlau. Zamek nie ma spektakularnej historii. W swojej historii wielokrotnie przechodzi przez kolejnych właścicieli. Jeden z ostatnich doprowadza obiekt do ruiny sprzedając go na części.

W roku 1926 zamek staje się obiektem historycznym, ale tak naprawdę ratunek dla niego przychodzi dopiero w roku 2000, kiedy to powstaje Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku Andalau. Od tej pory trwają prace zapobiegające dalszej degradacji obiektu. Zamek można zwiedzać bezpłatnie, wstęp wolny.

Chateau de Spesbourg

Kolejnym naszym celem są ruiny chateau de Spesbourg oddalone o około pół godziny marszu od zamku Andalu.

Chateau de Spesbourg powstaje w latach 1246-1250, to jest kilka lat wcześniej niż zamek Andalu. Jego założycielem jest Alexander ze Stahleck-Dicka, wójt opactwa Andlau. Osiemdziesiąt lat później właścicielem zamku staje się rodzina Andalu.

Zamek ulega zniszczeniu w trakcie wojny trzydziestoletniej. Do rejestru zabytków zostaje wpisany w 1967 roku.

Zamek można zwiedzać bezpłatnie. Wstęp wolny.

Mur Paien

Idziemy dalej. Tym razem dłuższy i bardziej wymagający odcinek. Zbliżamy się do Mont Sainte-Odile (764 m.n.p.m.). W zasadzie na tym etapie cały czas pniemy się powoli pod górę. Przed samym celem wędrówki teren robi się bardziej płaski. Tam też daje się odczuć większy ruch, zwłaszcza zmotoryzowany.

W zasadzie cały płaskowyż Mont Sainte-Odile jest otoczony pozostałością muru tzw. Mur Paien, czyli muru pogańskiego. Mur miał około 11 km długości, od 1,6 do 1,8 m szerokości i do 3 m wysokości. Nie jest znany dokładny czas powstania muru, ani jego przeznaczenie. Wspomina się o czasach celtyckich lub nawet przedceltyckich. Na podstawie analizy dendrochronologicznej znalezionych pozostałości drewnianych czopów przypuszcza się, że w latach 675–681 n.e. przeprowadzono renowację odcinków muru. Do naszych czasów mur przetrwał w różnej formie, w każdym razie widoczne są jego pozostałości, które można zobaczyć ze szlaków.

Klasyfikator „pogański” dołącza do muru prawdopodobnie papież Leon IX (1002-1054).

Bazylika Notre-Dame de l’Assomption na Mont Sainte Odile

W zasadzie za Mur Paien zaczyna się teren bazyliki Matki Bożej Wniebowziętej na Mont Sainte Odile. Zaraz za murem można zobaczyć liczne pozostałości grobów jednych z pierwszych władców francuskich Merowingów.

Samo opactwo zostało założone około 690 roku przez Adalricha, księcia Alzacji, dla jego córki Odile, która była pierwszą przeoryszą klasztoru.

Sanktuarium zwiedzamy z zewnątrz. Idziemy ścieżką otaczającą skałę na której ono zostało posadowione. Pokrywa się ona z trasa drogi krzyżowej ze stacjami umieszczonymi na skałach.

Zdjęcie. Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej.
Zdjęcie. Dziedziniec bazyliki.

Samej bazyliki nie zwiedzamy. Odpoczywamy na zewnątrz podziwiając roztaczający się wokół widok i planując drogę powrotną.

Chateau du Landsberg

Kończymy nasz pobyt na Mont Saint Odile. Naszym kolejnym punktem pośrednim wędrówki są ruiny Chateau du Landsberg. Po drodze znów mijamy pozostałości Mur Paien.

Zajęcie. Pozostałości Mur Paine w drodze do chateau Landsberg.

Po około godzinie spaceru dochodzimy do pozostałości zamku Landsberg. Budowa zamku jest datowana na XII, XIII i XV wiek. Jego założycielem jest Konrad de Landsberg. Jednym z zadań zamku była obrona opactwa Mont Sainte-Odile i Andlau. Ruiny zamku od 1965 roku stanowią zabytek.

Zamek można zwiedzać bezpłatnie. Wstęp wolny.

Barr

Od ruin zamku Landsberg już tylko krótki dystans dzieli nas od Barr. Barr jest uważany za winiarską stolicę Alzacji. Tam też od przeszło 100 lat odbywają się targi winiarskie. Pierwsze pisemne wzmianki o Barr pochodzą z 788 roku. W zasadzie całe centrum miasta stanowi tradycyjna zabudowa szachulcowa.

Na tym kończymy naszą wycieczkę. Jeszcze tylko kilka kilometrów do Andlau. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wracamy do kampera.

Podsumowanie

  • Koszt postoju na parkingu w Andlau to 14,00€ za dobę. W tym jest wliczony prąd, woda oraz obsługa kampera.
  • Trasa wycieczkowa Mont Sainte-Odile – 26,9km, Wznios / spadek 810 m.

Wskazówki

  • Jeśli nie chcesz zatrzymać się na parkingu sieciowym, możesz stanąć na parkingu przed wjazdem do niego;
  • W odwiedzanym terenie przyjęto zupełnie inny system oznakowania szlaków. Oznakowanie składa się kolorowych znaków graficznych (koło, kwadrat, trójkąt). Nie jest nieczytelny, ale trzeba się do niego przyzwyczaić, że do skrzyżowania idziesz z „niebieskim kwadratem”, a od skrzyżowania „czerwonym trójkątem”, który powstał z połączenia kwadratu i znaku x. Czyli połączenia dwóch szlaków.
  • Patrząc na mapę szlaków w tym rejonie można dostać oczopląsu. Każda dróżka, ścieżka jest szlakiem, więc mapa robi się strasznie kolorowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *