Majówka 2023 – dzień 6 – Cochem

Zawsze chcieliśmy zobaczyć dolinę Mozeli. Teraz mamy okazję to zrobić w Cochem.

Dzisiaj naszym celem jest Cochem. Jedno z najmniejszych miast powiatowych w Niemczech.  Według mojej oceny jest to jednak wizytówka doliny Mozeli.

Pierwsze wzmianki pisane opisujące Cuchuma, względnie villa Cuchuma pojawią się w dokumentach około roku 886. Ślady osadnictwa świadczą jednak o pobycie na tych terenach Celtów i Rzymian. W swojej historii miasto jest wielokrotnie niszczone i przeżywa upadki. Za każdym razem podnosi się jak Feniks z popiołów. Ze względu na swoje położenie Cochem jest często zalewane wodami wzbierającej rzeki Mozeli. Ostatni raz powódź nawiedziła miasto w styczniu 2003 roku. W różnych częściach miasta na budynkach można znaleźć wskazania poziomu wód w poszczególnych powodziach. Niektóre robią wrażenie, zwłaszcza jeśli sięgają znacznie powyżej twego wzrostu.

Reichsburg Cochem

Przed nami przejazd długości ponad 81 km. Na miejscu jesteśmy około godziny 10. Stajemy na wyznaczonych miejscach parkingu Terneshaus (Parkplatz Terneshaus) przy Moselpromenade, prawie na wyjeździe z miejscowości. Mamy szczęście, że znaleźliśmy wolne miejsce. Parking szybko zapełnia się. Parkplatz Terneshaus stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Reichsburg Cochem

Mozolnie wspinamy się na wzgórze zamkowe. Od parkingu jest to około 800 m ciągłego wspinania się.  Przed bramą Martinstor schodzimy z ulicy i dalej ścieżką w lewo idziemy w stronę zamku.

Podziwiamy zamek z dołu. Wszechobecne wieżyczki dodają niepowtarzalnego, prawie bajkowego uroku dla zamku. Wchodzimy na jego dziedziniec, ale nie zwiedzamy.

Ulicą Schloßstarße  dochodzimy do samego reprezentacyjnego centrum Cochem. Pomimo tego, że jesteśmy w środku tygodnia musimy przebijać się przez tłumek ludzi. Można się było jednak tego domyślić po ilości turystów na zamku Cochem. Co ciekawe widać liczne zorganizowane grupy turystów azjatyckich.

Pinnerkreuz

Uwalniamy się od turystów i idziemy w stronę kolejki linowej Sesselbahn Pinnerkreuz przy Endertstraße. Tak, w Cochem działa kolejka linowa. Nie korzystamy z tej wygody. Zaraz obok stacji kolejki jest wejście na ścieżkę, którą można dojść do punktu widokowego Pinnerkreuz. Stamtąd podziwiamy dolinę Mozeli i zamek Cochem z innej perspektywy.

Po krótkim pobycie na punkcie widokowym, zresztą mocno obleganym, schodzimy ścieżkami w stronę stacji kolejowej. Od stacji kierujemy się do naszego kampera. Po drodze musimy oczywiście kupić kilka miejscowych win. Niestety żeby kupić wino trzeba mieć trochę gotówki. Akurat tam gdzie trafiliśmy nie dokonasz zakupu kartą, czy inną formą płatności elektronicznych.

Podsumowanie

  • Przejazd – Mayschoss – Cochem – 81 km.
  • Koszt parkingu – 3,00€
  • Pięknie położone miasto w dolinie Mozeli. Warte zobaczenia i pozostania na dłużej. Na pewno tu wrócimy.
  • Trasa wycieczkowa

Wskazówki

  • Koszt zwiedzania zamku Cochem – 8,50€ osoba dorosła. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie internetowej zamku.
  • Koszt toalety publicznej w Cochem – 0,70€.
  • W Cochem znajdziesz kilka miejsc do zatrzymania się kamperem. Na krótszy pobyt możesz zatrzymać się na parkingu na wlocie do miejscowości przy drodze B49, zaraz za mostem Nordbrücke. Koszt 11,00€ za postój od godz. 8.00 do 19.00, w nocy bez opłat. Miejsce bez udogodnień, ale za to bezpośrednio nad brzegiem Mozeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *