Ferie 2023 – Grenoble

Ciekawe, czy da się zwiedzać Grenoble bez nart

Jedziemy do pierwszego punktu naszej wycieczki. Jest nim Grenoble.

Do przejechania na dzisiaj mamy około 300 km. Ruszamy wcześnie rano. Przez prawie jedną trzecią trasy trzymamy się dróg N83 i D1083. Za miejscowością Saint Etienne Du Bois zatrzymujemy się przy miejscowym Intermarche na pierwsze zakupy we Francji. Przy okazji korzystamy z myjni, żeby doprowadzić samochód do przyzwoitego wyglądu. Trafiliśmy na trochę dziwny system opłat. Aby umyć samochód, musisz wykupić żetony za 10,00€. Nie zużyjesz ich. Więc jesteś trochę w plecy. Mam nadzieję, że resztę uda mi się wykorzystać następnym razem. Miejsce to jest również przygotowane do obsługi kamperów, włącznie z prądem.

Powoli przemieszczamy się na południe Francji. W zasadzie zaraz po zjechaniu z gór w Besancon, całą drogę jedziemy w słońcu. To jest czego nam teraz brakuje w kraju.

Grenoble

Do Grenoble, a właściwie podmiejskiej miejscowości Seyssins dojeżdżamy około godziny 17. Zatrzymujemy się na kampingu Les Trois Pucelles Camping Caravaning. Jest to mały kamping położony w środku miejscowości. Ma jednak jedną istotną zaletę. Jest czynny cały rok. Chociaż w tej chwili nie wygląda zachwycająco z zestawionymi meblami ogrodowymi w pomieszczeniach i trwającymi pracami remontowymi.

Wykorzystujemy jeszcze dzień. Korzystając z tramwaju jedziemy na rozpoznanie miasta i celu naszej jutrzejszej wycieczki.

Kilkadziesiąt metrów od kampingu trafiamy na pierwszą ciekawostkę. Coś dla miłośników pizzy. Całodobowy automat do pizzy. Możesz sobie wybrać z kilku rodzajów. Nie korzystamy. Wolimy jednak bardziej tradycyjną formę przygotowania i podawania pizzy.

W mieście kluczymy starając się zobaczyć jak najwięcej, rozpoznając drogę w kierunku fortu de La Bastille górującego nad miastem po drugiej stronie rzeki Isere. 

Zdjęcie. Na pierwszym planie pomnik fontanna des Trois Ordres, przedstawiająca w formie posągów wolność, równość, braterstwo i sprawiedliwość jako symbole rewolucji francuskiej i wartości Republiki.

Na kamping wracamy tą samą drogą. Niepokoją nas jednak publikowane w tramwaju komunikaty o zapowiadanym na następny dzień strajku komunikacji miejskiej. W każdym razie na wszelki wypadek w kamperze planujemy alternatywną trasę.

Podsumowanie

  • Trasa Besancon – Grenoble – ok. 300 km.
  • Koszt jednorazowego biletu komunikacji miejskiej w Grenoble -1,80€

Wskazówki

  • Do centrum miasta dojedziesz tramwajem linii C. Przystanek w odległości około 450m od kampingu. Podróż trwa około 20 minut.
  • Bilety komunikacji miejskiej kupisz w automacie na przystanku. Uwaga, bilety kasuje się w kasownikach rozmieszczonych na przystanku, a nie w tramwaju.
  • Do fortu La Bastille możesz dostać się z wykorzystaniem kolejki linowej z samego centrum Grenoble.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *