Ferie 2023 – Grenoble 2

O tym jak siła wyższa modyfikuje nasze plany

Potwierdziły się jednak nasze obawy. Strajk komunikacji miejskiej w Grenoble rozpoczął się zgodnie z planem. Wprowadzamy więc w życie plan B. Podziwianie Grenoble z  fortu de La Bastille zostawiamy na inny raz.

Parc naturel regional du Vercors

Idziemy w stronę Parc naturel regional du Vercors. W zasadzie to zaledwie przekroczymy jego granice. Żeby zacząć musimy przedeptać przez miasto prawie 2,5 km. Na szlak wchodzimy w pobliżu Chateau Borel. Mamy plan przejścia szlakami łączącymi pozostałości farm Raymond, Froussard i Visons z takim wyliczeniem, aby dostać się na punkt widokowy La Tour Sans Venin.

Pierwszy postój robimy w rejonie fermy Froussard. Zresztą rozstawione ławki, oraz słoneczna pogoda zachęcają do tego.

Pomimo tego, że niżej czuje się już wiosnę, wbrew pozorom wyżej przychodzi nam przemieszczać się po łachach zmrożonego śniegu. Trzeba być mimo wszystko ostrożnym. Na pewno kije trekkingowe pomagają w poruszaniu się.

Następny postój zaliczamy w rejonie farmy Visons. Pozostałości farmy zostały zabezpieczone, przygotowane i wyeksponowane jako punkt widokowy dla turystów.

Kolejny krótki postój robimy w okolicach wieży Sans Venin skąd roztacza się piękny widok na Grenoble i góry za miastem.

Z punktu widokowego La Tour Sans Venin schodzimy w dół, aby trafić do „dziwnego” miejsca. Jest to Désert Jean-Jacques Rousseau.

Désert Jean-Jacques Rousseau

Désert Jean-Jacques Rousseau jest czymś w rodzaju parku przyrodniczego i wbrew nazwie nie mam nic wspólnego z pustynią. Wręcz przeciwnie. Jest to wilgotny wąwóz. W trakcie naszego pobytu wyglądał oryginalnie z powodu zwisających ze zboczy kaskadowo soli lodu. Co chwilę było słychać huk uderzających o podnóże skał sopli i szelest rozsypujących się odłamków lodu.

Zdjęcie. Wiszące sople w Désert Jean-Jacques Rousseau i złom lodowy u podnóża.

Od tego miejsca wchodzimy ścieżkami w przedmieścia miasta i kierujemy się w stronę kampingu.

Podsumowanie

  • Koszt postoju na kampingu Les Trois Pucelles Camping Caravaning – 23,44€ za dobę.
  • Trasa wycieczki: Grenoble 14,8 km. Wznios / spadek 487 m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *