Ferie 2023 – Wąwóz Verdon

Jedziemy do jednego z piękniejszych miejsc Francji, wąwozu Verdon.

Ruszamy dalej z naszą wycieczką. Rano robimy obsługę kampera na kampingu. Zaopatrujemy się w wodę, ponieważ jedziemy prawie w dzicz, w rozumieniu obsługi kampera. Tym razem naszym celem jest parking des Cavaliers w gminie Aiguines, położony nad Gorges du Verdon (wąwozem rzeki Verdon).

W drodze

Opuszczamy Grenoble autostradą A51, by po kilkudziesięciu kilometrach zmienić ja na drogę D1075, której będziemy się trzymać przez ponad połowę trasy. Droga wije się pomiędzy górami. Da się tu odczuć, że jesteśmy jeszcze w górach. Na zboczach leży śnieg, a droga błyszczy od spływającej wody.

Jedziemy w kierunku Sisteron, gdzie będziemy odbijać w stronę wąwozu. Sisteron pierwotnie był rozpatrywany w naszych planach, ale wypadł z powodu braku czasu. W każdym razie miejsce jest warte zobaczenia i poświecenia mu więcej czasu.

My tymczasem mozolnie zmierzamy w stronę wąwozu Verdon. Drogi stają się bardziej klimatyczne, czyli wąskie i kręte.

Wreszcie docieramy w pobliże jeziora de Sainte Croix (lac de Sainte Croix) przez które przepływa Verdon. Jezioro trochę nas zaskoczyło. Poziom wody był znacznie niższy, niż to widać zazwyczaj na zdjęciach. Nie wiem, czym to jest spowodowane. Suszą, czy regulacją poziomu na kolejnych obiektach hydrotechnicznych. W każdym razie i tak wygląda pięknie ze swoim kolorem wody. Tu też możemy podziwiać kanion Verdon od strony jeziora. Jest zupełnie inaczej niż to przedstawiane jest zazwyczaj w Internecie. Totalny brak ludzi. Cisza i spokój.

Parking des Cavaliers

Po krótkim postoju rozpoczynamy wjazd w stronę naszego parkingu. Przejeżdżamy przez wąskie uliczki Aiguines. Zaraz za miejscowością droga robi się jeszcze węższa. Emocje nakładają się na siebie. Z jednej strony pionowa ściana, przed Tobą wąska droga, po drugiej stronie wątpliwej wytrzymałości barierka za którą jest 200 m przepaści, a w tle zapierające dech w piersiach widoki wąwozu. Coś niesamowitego.

W końcu docieramy do celu naszej podróży. Na parkingu des Cavaliers jesteśmy prawie sami. Pobliska restauracja wydaje się być nieczynna. Na sąsiednim parkingu po przeciwnej stronie drogi stoi kilka samochodów, które za chwilę odjadą.

Ruszamy w teren. Nie można tak siedzieć bezczynnie i marnować dnia. Robimy małe kółko po okolicznych wzgórzach.

Podsumowanie

  • Przejazd Grenoble – Parking des Cavaliers (Verdon) – 240 km. Bardzo klimatyczna trasa, zwłaszcza na końcowym odcinku.
  • Trasa wycieczki: Parking des Cavaliers – 5,9 km. Wznios / spadek 150 m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *