Ferie 2023 – Fontaine-de-Vaucluse

Tym razem zbadamy źródło rzeki La Sorgue w Fontaine-de-Vaucluse

Opuszczamy górę Świętej Wiktorii. Im dalej od niej odjeżdżamy tym poprawia się pogoda. Jest słonecznie, chociaż nadal wietrznie. Naszym kolejnym celem podróży jest Fontaine-de-Vaucluse. Do pokonania mamy około 82 km. Jedziemy wśród pól Prowansji. Niestety o tej porze roku nie możemy podziwiać kwitnącej lawendy, czy bujnych winnic. Kiedyś to nadrobimy.

Fontaine-de-Vaucluse

Fontaine-de-Vaucluse jest małą miejscowością położoną wśród pionowych skał, około 20 km na północy wschód od Cavaillon. Niemniej jednak jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc. Powodem tego jest malowniczo przepływająca przez miejscowość rzeka La Sorgue, która ma tam swoje „źródło”. Celowo wpisałem wyraz źródło w cudzysłowie, ponieważ nie wiadomo dokładnie gdzie jest właściwe źródło rzeki. Rzeka po prostu wypływa spod skał. I nie jest to źródełko.  Według różnych danych przepływ waha się od 630 do 700 milionów metrów sześciennych rocznie. Plasuje to źródło na pierwszym miejscu we Francji kontynentalnej i prawdopodobnie piątym na świecie.

W Fontaine-de-Vaucluse zatrzymujemy się na parkingu sieci Camping –Car Park. Parking ładnie położony nad rzeką, jest nawet przygotowane zejście i pomost nad wodą. W takim miejscu na pewno nie będziesz na parkingu sam.

La Sorgue

Nie marnujemy czasu. Idziemy zwiedzić miejscowość i dotrzeć do źródła rzeki Sorgue. Nie jest to skomplikowane, nie sposób nie trafić. Miejscowość ma swój charakter, chociaż ulica prowadząca do źródła trąca trochę komercją. Cały czas idziemy nad rzeką podziwiając ją. W około połowie drogi mijamy budynek fabryki papieru. Kiedyś zakład wykorzystywał siłę rzeki do produkcji. Teraz został przekształcony w małe centrum handlowe z butikami. Jedną część jednak nadal stanowi papiernia. Można tam pod okiem fachowca wyprodukować swój własny arkusz papieru.

W zasadzie od samego swego źródła rzeka płynie kilkumetrową szerokością. Jest na tyle szeroko, że dosłownie 200-300 m od źródła już są wyznaczone tory do kajakarstwa górskiego.

W końcu dochodzimy do źródła. Jeśli oczekujesz, że zobaczysz tryskającą spod skał fontannę wody, to się rozczarujesz. Woda wypływa spod kilkudziesięciometrowego gruzowiska skalnego . Do samego źródła nie podejdziesz. Zagrodzono je kilkadziesiąt metrów wcześniej.

Wracamy w stronę centrum. Po drodze robimy małe zakupy w fabryce papieru.

Chateau des Eveques

 Naszym kolejnym celem jest górujące nad miejscowością Chateau des Eveques. Założenie zamku datowane jest na rok 1030. Pierwsze wzmianki w akcie darowizny pojawiają się w 1034. Obecny kształt zamku to XIII w. Niewiele pozostało ze świetności chateau. Niemniej jednak stanowią świetny cel do wędrówki i podziwiania panoramy Fontaine-de-Vaucluse z innej perspektywy.

Na tym kończymy nasz dzień w Fontaine-de-Vaucluse.

Podsumowanie

  • Trasa przejazdu Saint-Antonin-sur-Bayon  – Fontaine-de-Vaucluse – 82 km;
  • Koszt postoju na Camping-Car Park – 12,00€ za dobę.
  • Trasa wycieczki Fontaine-de-Vaucluse  – 3,4 km. Wznios / spadek 207 m.

Wskazówki

Fontaine-de-Vaucluse jest świetnym punktem wypadowym zwiedzania okolicy. Niedaleko stąd znajduje się Gordes, jedna ze słynniejszych miejscowości Prowansji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *