Wakacje 2022 – Castelfondo

Jesteśmy u bram Val di Sole w Castelfondo

Ruszamy dalej. Nadal zostajemy w północnych Włoszech tyle, że zmienimy dolinę. Tym razem naszym celem jest miejscowość Castelfondo na obrzeżach doliny Non (Val di Non). Stromy podjazd od strony Bolzano budzi dużo emocji. Zachwycają widoki. Stresują wyjeżdżający z za zakrętu motocykliści, położeni poza oś jezdni, a ty za kierownicą zastanawiasz, czy on zdąży się podnieść. W każdym razie uwzględniamy teren w naszych przyszłych planach.

Zatrzymujemy się na Area Sosta Camper – Castelfondo. Bardzo ładnie położony parking z piękną panoramą. Zajmujemy przedostatnie wolne miejsce, ale za to z jakim widokiem. Rozwijamy się na naszym miejscu.

Ja natomiast postanawiam zapłacić za parking. I tu małe zacięcie. Pierwszy raz w życiu widzę coś takiego. Niby parkometr, ale jak go rozgryźć!? Z pomocą przychodzi mi starszy pan, właściciel stojącego obok kampera. Nawet bez znajomości języka z jego pomocą udaje mi się zapłacić za postój. Następnym razem pójdzie mi znacznie łatwiej, …. jak się wybierze na urządzeniu język angielski. W każdym razie formalności mamy za sobą.

Castelfondo

Nie tracimy czasu ustalamy trasę wycieczki. Chcemy zacząć od przejścia przez Castelfondo. Najpierw czeka nas droga przez typowe dla tego ternu obszary, czyli sady. Cała okolica obsadzona jest sadami  z jabłoniami. Większość sadów posiada zabezpieczenia w postaci rozciągniętych siatek. Wygląda to trochę przemysłowo, ale i ma swój urok. Po drodze znajduję opadniętą z drzewa morelę. Muszę przyznać, że lepszej moreli w życiu nie jadłem. Była boska, a to co dostajemy w sklepie to jakieś ochłapy.

Miejscowość jest niewielka, chociaż ma swoją historię. Sama nazwa prawdopodobnie pochodzi od Castrum Fundi, czyli rzymskiego ufortyfikowanego obozu wojskowego założonego na bazie kwadratu, w tym wypadku stanowiącego bazę logistyczną dla wysuniętych obozów broniących przed napadem ze strony barbarzyńców.

Z miejscowości szlakiem z lekkim podejściem idziemy w stronę Trattorii Arnica. Widać zresztą, że jest to popularne miejsce.  Przed trattorią trafiamy na odresturowany tartak z napędem wodnym, jeden z nielicznych zachowanych.

Stamtąd obchodząc Monte Ori wracamy z powrotem na plac postojowy.

Podsumowanie

  • Przejazd Glurns (Glorenza) – Castelfondo – ok. 100 km.
  • Area Sosta Camper – Castelfondo – położona na terenach rekreacyjnych (boiska itp.). Parking wyposażony w  toaletę i prysznic. Możliwość zaparkowania kilkunastu pojazdów.
  • Trasa wycieczkowa: Castelfondo – Trattoria Arnica – 11,2 km. Wznos / spadek 403 m

Wskazówki

Jeśli parking będzie zapełniony, możesz zatrzymać się na zewnątrz obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *