Ferie 2024 – Vaison-la-Romaine

Ferie we Francji kończymy spotkaniem z historią.

Jedziemy do ostatniego punktu naszej wyprawy. Tym razem mamy do przejechania jedynie 9 km. Po kilkunastu minutach zatrzymujemy się parkingu du Colombier w Vaison-la-Romaine.

Zdajemy sobie sprawę, że mamy mało czasu, więc ten punkt programu traktujemy jako rozpoznanie. Zostawiamy część miasta do zobaczenia następnym razem.

Od parkingu do centrum miasta dzieli nas jakieś 10 minut spaceru. Naszym celem są pozostałości rzymskiej zabudowy odkryte w ścisłym centrum miasta.

Site antique de Puymin

Kupujemy bilety w kasie. Koszt 9,00€ od osoby. Bilet upoważnia do zwiedzania dwóch lokalizacji oddalonych od siebie około 100 m. Pierwszym jest Site antique de Puymin, a drugim Site antique de La Villasse. Wraz z biletem otrzymujesz ulotkę z planem całego obiektu. Ponieważ jesteśmy tuż przed sjestą idziemy najpierw odwiedzić muzeum archeologiczne z artefaktami wydobytymi na miejscu w trakcie prowadzonych wykopalisk. Niestety w ciągu 15 minut jakie nam zostało nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Duże wrażenie na nas sprawiły piękne mozaiki podłogowe, które wcale nie straciły na urodzie i intensywności kolorów.

Na zewnątrz oczywiście musimy odwiedzić  teatr rzymski. Obiekt nadal jest w użytkowaniu. Odbywają się na koncerty i inne przedsięwzięcia. Pierwotnie mógł pomieścić około 6000 tys. widzów.

Potem krążymy wśród odkrytych fundamentów willi i innych obiektów użytkowych. A jest co zwiedzać. Jedna z posiadłości Maison a la Tonnelle to obszar 3 tys. m2, a druga Maison La Apollon Laure to kolejne 2 tys. m2.

Site antique de La Villasse

W drugiej lokalizacji jest podobnie. Dużą część terenu zajmują termy i palaestra, czyli miejsce do ćwiczeń. Zachowała się nawet podniesiona podłoga stanowiąca system ogrzewania podłogowego, żeby użytkownicy term nie marzli w stopy. Dobrze zachowany jest układ architektoniczny fragmentu ulicy handlowej ze zlokalizowanymi sklepami po obu jej stronach.

Najciekawsze z tego, dziwnie to zabrzmi, to stan zachowania … toalet. Dobra kondycja tych pomieszczeń nie sprawia kłopotów z odgadnięciem ich przeznaczenia. Może dlatego, że spełniały ważną rolę w życiu Rzymian będąc miejscem rozmów, dyskusji i wymiany informacji.

Niestety czas nam się kończy. Musimy zostawić zwiedzanie reszty Vaison-la-Romaine na później. Jest jeszcze sporo do zobaczenia np. stare miasto, most rzymski, czy katedra Notre-Dame de Nazareth  (Cathédrale Notre-Dame de Nazareth).

Na koniec potwierdza się nasza teza, że żeby zobaczyć, dotknąć namacalnie pozostałości po Wielkim Imperium Rzymskim nie musisz jechać do Rzymu.

Wiemy, że tu wrócimy.

Podsumowanie

  • Trasa przejazdu Malaucene  – Vaison-la-Romaine – 9 km.
  • Koszt biletu do Les Sites Antiques Vaison – la Romaine – 9,00€.
  • Koszt postoju na parkingu du Colombier – bezpłatnie. Nie całkiem. Opłaty za postój pobierane są rano i wieczorem przez przedstawiciela zarządcy. My na niego nie trafiliśmy.

Wskazówki

  • Kasa jest zamykana o godz. 12. Muzeum powinno się opuścić do godziny 11.45. potem jest zamykane na czas sjesty. Można nadal zwiedzać wszystko poza muzeum. Wyjść można przez obrotowy kołowrotek z boku obiektu.
  • Wejście na drugi obiekt odbywa się z wykorzystaniem kodu, który otrzymuje się przy zakupie biletu. Kod wbijasz na furtce i możesz swobodnie zwiedzać. Wyjście podobnie jak w pierwszej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *